15
wrz

Jak wykorzystać Taxxo Konektory Bankowe do importu wyciągów bankowych? Czy Taxxo obsługuje formaty MT940, CSV, PDF?

Konektory Bankowe Taxxo umożliwiają wczytanie elektronicznych wyciągów z większości polskich banków do prawie każdego systemu księgowego. Poniżej znajdą Państwo kluczowe informacje na temat działania i wykorzystania tych narzędzi do automatyzacji procesu księgowego.


Jakie formaty wyciągów bankowych można wczytać? Czy Konektory Taxxo obsługują również wyciągi w formacie PDF?

Konektory Bankowe Taxxo obsługują wiele różnych formatów wyciągów  – zarówno standardowe formaty takie jak MT940, pliki tekstowe CSV oraz w niektórych wypadkach (gdy nie da się pobrać pliku w postaci tekstowej) – wyciągi w postaci pliku PDF.

Listę aktualnie obsługiwanych formatów wyciągów bankowych:

BankSystem bankowościFormat wyciągu
Alior BankAlior BankMT940
Alior BankAlior BankCSV
Bank PocztowyBank PocztowyMT940
Bank SpółdzielczyBS.NETMT940, CSV
Bank BGŻBGŻ BankMT940
BNP ParibasBNP ParibasMT940
BOŚ BankBOŚ BankCSV
BPHBPHMT940
BRE Bank iBRECSV
Bank Spółdzielczy LegionowoBank Spółdzielczy LegionowoCSV
Santander (dawniej BZWBK, KredytBank)BZWBK24CSV
Santander (dawniej BZWBK, KredytBank)BZWBK ExtraBiznesCSV
CitibankCitiDirectMT940
Credit AgricoleCredit AgricoleCSV
Deutsche Bankdb powerNETMT940
Idea BankIdeaBankPDF
ING BankING BankMT940
mBankmBankCSV
mBankBREBankMT940
mBankmBankMT940
Meritum BankMeritum BankPDF
Millennium BankMillenniumCSV
Neo-BankNeo-BankCSV
Nordea (obecnie PKO BP)NetbankCSV
PekaoPekao Biznes 24CSV
PekaoPekao24PDF
PekaoPeako Biznes 24MT940
PKO BPiPKOMT940
PKO BPiPKO BiznesXML
Raiffeisen BankR-Online BiznesMT940
Volkswagen BankVolkswagen Bank directCSV
Twojego banku nie ma na liście?Brakuje potrzebnego formatu wyciągu?Wypełnij formularz zapytania

Do jakich systemów księgowych można wczytywać wyciągi?

Generalnie Konektory Bankowe Taxxo umożliwiają wczytywanie wyciągów do popularnych systemów księgowych (tylko takich, które są otwarte na wymianę danych z zewnętrznych plików).  Obsługiwane mogą być systemy zarówno do pełnej jak i uproszczonej księgowości – sprawdź dostępność Konektora dla swojego systemu tutaj.

Za jaki okres można wczytać dane z wyciągu? Czy można wczytać typowy „wyciąg bankowy” czy także „historię rachunku”?

Konektory Bankowe Taxxo obsługują często kilka formatów w ramach jednego banku – dla niektórych banków jest to zarówno plik zawierający wyciąg bankowy, jak i plik z historią rachunku za dowolny okres (jeden dzień, tydzień, miesiąc). Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółowych informacji dla konkretnego banku.

Jak przygotować swój system księgowy do wczytywania wyciągów?

W każdym systemie księgowym przed wczytaniem pierwszego wyciągu należy wykonać kilka czynności przygotowawczych (najczęściej jest to stworzenie odpowiedniego schematu importu, czasem dodatkowe czynności techniczne). Taxxo zapewnia instrukcję z informacjami jak przygotować poszczególne systemy księgowe do importu wyciągów  bankowych przy użyciu Konektorów Taxxo. Mogą Państwo także skorzystać z zewnętrznej pomocy firmy wdrożeniowej, specjalizującej się w danym systemie księgowym.

Jak wygląda proces wczytywania wyciągu bankowego?

  1. Należy zalogować się do systemu elektronicznej bankowości i zapisać wyciąg bankowy do pliku
  2. Następnie należy zalogować się do Platformy Taxxo i w odpowiednim miejscu załadować wyciąg bankowy wskazując z jakiego banku został pobrany
  3. Kolejnym krokiem jest wskazanie systemu księgowego, do którego chcemy wczytać wyciąg – Platforma Taxxo przetłumaczy go na dany format i zapisze do pliku
  4. Ostatnim krokiem jest uruchomienie systemu księgowego i wczytanie pliku (dla każdego systemu księgowego dysponujemy osobną instrukcją pokazującą krok po kroku jak to zrobić).

Jakie dane z wyciągu zostaną wczytane do systemu pełnej księgowości?

Import wyciągów bankowych poprzez Konektory Taxxo umożliwia najczęściej wczytanie z wyciągu takich danych jak:

  • Opis operacji – w tym polu zawarta będzie treść przelewu (operacji bankowej) oraz fragment nazwy kontrahenta, który był stroną operacji (opis limitowany jest pewną ilością znaków w systemie księgowym, dlatego tez część informacji będzie obcięta)
  • Kwota – kwota operacji bankowej (zawsze dodatnia)
  • Numer konta księgowego dla rachunku bankowego – podczas importu system podpowie numer konta (np. 130-1) ustawiony w parametrach importu – konto to zostanie wstawione po stronie WN lub MA, w zależności czy operacja była wpływem czy wydatkiem
  • Numer konta księgowego dla kontrahenta
    • Opcja częściowa – w niektórych systemach księgowych niemożliwe jest podpowiadanie konta analitycznego kontrahenta – w takim przypadku po wczytaniu wyciągu widoczny będzie jedynie numer syntetyki (np. 201-), a konto analityczne kontrahenta należy wpisać lub wybrać z planu kont ręcznie
    • Opcja pełna – jeśli w kartotece kontrahentów FK wprowadzimy dla danego kontrahenta numer konta bankowego, z którego realizuje on przelewy – system automatycznie zidentyfikuje tego kontrahenta na wyciągu i wpisze jego numer konta księgowego z pełną analityką np. 201-235.
    • Opcja pełna wygodna – jeśli będą Państwo korzystać dodatkowo z usług Digitalizacji Taxxo – kartoteka dostawców w systemie księgowym uzupełni się automatycznie o numery kont bankowych – dzięki czemu w trakcie importu wyciągów bankowych będą podpowiadane wszystkie analityki kont księgowych kontrahentów.

Szczegółowe informacje o schematach importu i możliwościach podpowiadania kont na wyciągu są udostępnione w instrukcjach opracowanych przez Taxxo do poszczególnych systemów księgowych.

Uwaga! Zakres wczytywanych danych może się nieznacznie różnić w zależności od systemu księgowego i konektora. Prosimy o kontakt w celu uzyskania szczegółowych informacji.

 

Czy można wczytywać wyciągi walutowe?

Różni się to istotnie dla poszczególnych systemów księgowych – prosimy o kontakt w celu potwierdzenia tej funkcjonalności dla Państwa systemu i danego formatu bankowego.